نورپردازی ساختمان قزاقخانه تهران

نورپردازی ساختمان باغ صائب اصفهان
ژوئن 17, 2016

ویدئوی اجرای سه شب در حال تدوین است…

بزودی در این صفحه قرار می گیرد.

از کسانی که در این سه شب ما درخدمتشان بوده ایم و فیلم و عکس تهیه کرده اند خواهشمندیم اگر چنانچه فیلم ها را در شبکه های اجتماعی منتشر میکنند از هشتگ ( #جشن_عید_غدیر_قزاقخانه )  نیز استفاده کنند.

مجموعه قزاقخانه


مجموعه قزاقخانه مربوط به دوره قاجار و دوره پهلوی است و در تهران، شمال میدان مشق سابق (باغ ملی) جای گرفته است. این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشینه


میدان مشق در تهران در دوره‌ی فتحعلی‌شاه قاجار بنا نهاده شد و مساحت آن بیش از 160 هزار مترمربع بود. این میدان یکی از نخستین و بزرگ‌ترین میدان‌های نظامی تهران بود. پادگان نظامی دودمان قاجار در این میدان پا گرفت و قزاق‌ها در آن تمرین رژه و مشق نظام می‌کردند. در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار، ساختمان جدید ساخته شد که آن را عمارت «قزاقخانه» نامیدند. در زمان مظفرالدین‌شاه و رضاشاه پهلوی دگرگونی‌های بیشتر دیگری در ساختمان پدید آمد.
ساختمان قزاقخانه، نخستین ساختمان در مجموعه میدان مشق است که در همان دوران فتحعلی‌شاه قاجار بنیادگذاری شد. پس از آن رفته رفته در زمین روبروی این ساختمان ساختمان‌های دولتی دیگری چون کاخ شهربانی، وزارت خارجه، موزه ایران باستان و چند بنای دیگر ساخته شد.
قزاقخانه تا دهه گذشته از املاک ارتش به شمار می‌رفت و در این مدت دگرگونی‌های بسیاری در بنا و نمای درونی و برونی آن پدیدار شد. برای نمونه‌ بر روی دیوار بیرونی این عمارت کاشی‌ها و آجرهای عصر قاجار از بین رفته و با گچ سفید پوشانده شده‌ است.
در سالهای نخستین دهه هشتاد خورشیدی دانشگاه هنر تهران مجموعه قزاقخانه را از ارتش خریداری کرد و برنامه داشت تا پس از بازسازی و بهسازی آن، کاربری آن را به دانشگاه تغییر دهد. اما از آن زمان تا کنون تنها یکی از ساختمان‌های این مجموعه (بخش باختری) را با موفقیت بازسازی کرده است.

بازسازی


در دیدار رئیس شورای شهر تهران قرار شد با یاری نهادهای چون شهرداری تهران، شورای شهر تهران، وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی این ساختمان بازسازی شود و دانشگاه هنر مدیریت مرمت و بازسازی آن را انجام دهد. همچنین قرار است تفاهم‌نامه‌ای برای انتقال کتابخانه تخصصی موزه ایران باستان به زیرزمین بخشی از این ساختمان امضا شود.
هزینه بازسازی و مرمت این ساختمان 20 تا 30 میلیارد تومان برآورده شده است.
مجموعه قزاقخانه
Ghazzaghkhaneh Bagh Melli.jpg
نام مجموعه قزاقخانه
کشور  ایران
استان استان تهران
شهرستان تهران
اطلاعات اثر
کاربری خانه، مجموعه
دیرینگی دوره قاجار
دورهٔ ساخت اثر دوره قاجار، دوره پهلوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۸۶۷۴
تاریخ ثبت ملی ۲۸ اسفند ۱۳۸۵